پایان اضطراب!

در کتاب کیفر کردار جلد دوّم آمده است : رابعه عدویه مى گوید:

دوستى داشتم که جوان بسیار زیبا و قشنگ و دلفریبى بود بر اثر جوانى و زیبائى ، جوانان و دوستان بذه کارش او را به طرف گناه کشاندند و او کم کم هرزه و بى بند و بار و شیّاد و لات شد.

بیشتر کارش به دنبال خانم رفتن و تور کردن دختران معصوم بود و عجیب فرد هرزه و گناهکارى شده بود که همه از دستش ناراحت بودند.

یک روز که به دیدن او به خانه اش رفتم ، یک وقت دیدم او در سجّاده عبادتش ایستاده نماز مى خواند و غرق در زهد و تقوى و ورع و عبادت و نماز و طاعت است ، عجب نماز با حال و با خشوع و خضوع و گریان و نالان بود.

از حالش متعجّب و حیران شدم ! با خود گفتم آن حال گناه و معصیت و بذه کارى چه بود؟! و این حال عبادت و طاعت و گریه و ناله و زهد و تقوى چیست ؟ چطور شده که عتبة بن علام عوض شده ؟!

صبر کردم تا نمازش را تمام کرد، بعد گفتم : ابن علام خودتى ؟! تو آن کسى نبودى که همه اش در هوى و هوس و عیش و نوش و غرق در معاصى و گناه و خلاف و عشق و شراب بودى چطور شده به طرف خدا آمدى ؟ با خدا آشتى کردى ؟ و چگونه از گناهان خودت برگشتى ؟!

عتبه گفت : اگر یادت باشد من در اوائل جوانیم خیلى معصیت کار بودم و به خانم ها خیلى علاقه داشتم و در این کار حریص بودم ، همانطور که مى دانى بیش از هزار زن در بصره گرفتار چنگال عشق من بودند و من هم در این کار اسراف زیادى داشتم .

یک روز که از خانه بیرون آمدم ناگهان چشمم به خانمى افتاد که جز چشم هایش چیزى پیدا نبود و حجاب کاملى داشت ، شیطان مرا وسوسه کرد و گویا از قلبم آتشى بر افروخته شد، دنبالش رفتم که با او حرف بزنم به من راه نمى داد و هرچه با او صحبت مى کردم اعتنایى به من نمى کرد، نزدیکش رفتم ، گفتم : واى بر تو مرا نمى شناسى ؟! من عتبه هستم که اکثر زنهاى بصره عاشق و دلباخته من هستند ... با تو حرف مى زنم ، به من بى اعتنائى مى کنى ؟! گفت از من چه مى خواهى ؟ گفتم مرا مهمانى کن .

گفت : اى مرد من که در حجاب و پرده کاملم تو چطور مرا دوست دارى و نسبت به من اظهار علاقه مى کنى ؟

گفتم : من همان دو چشم هاى قشنگ و زیباى تو را دوست دارم که مرا فریب داده .

گفت : راست گفتى من از آنها غافل بودم . اگر از من دست بر نمى دارى بیا تا حاجت تو را برآورده کنم .

جوانان باید مواظب نگاه های خود باشند چرا که هر نگاهی به نامحرم ممکن است آتش ها بر افروزد که هم خود او را بسوزاند هم دیگران را.

سپس به راه افتاد تا به منزلش رسید من هم دنبال او رفتم . داخل خانه شد من هم داخل شدم وقتى که وارد منزلش شدم دیدم چیزى از قبیل اسباب واثاثیه در منزلش نیست . گفتم : مگر در خانه اسباب و اثاثیه ندارى ؟

گفت : اسباب و اثاثیه این خانه را انتقال داده ایم گفتم کجا؟ گفت مگر قرآن نخوانده اى که خداوند مى فرماید:

تِلْک الدّار الا خِرَةُ تَجْعَلُها لِلَّذینَ لایُریدُونَ عُلُوّا فِى الاَْرْضِ وَلا فَسادا وَالْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقینَ.1 ؛ این سراى (دائمى و با عظمت ) آخرت را فقط به افرادى اختصاص ‍ (داده و) مى دهیم که در نظر ندارند در زمین برترى جوئى و فساد نمایند و عاقبت نیک و شایسته و خوب براى افراد با تقوا و پرهیزگار خواهد بود.

بله ما هرچه داشتیم براى آخرت جاوید فرستادیم دنیاى باقى ماندنى نیست . اکنون اى مرد بیا و از خدا بترس و از این کار درگذر حذر کن از اینکه بهشت همیشگى را به دنیاى فانى بفروشى و حوران را به زنان .

گفتم : از این پرهیزگارى درگذر و حاجت مرا روا کن .

خیلى مرا نصیحت کرد دید فایده اى ندارد گفت : حال که از این کار

توبه

نمى گذرى آیا ناگزیرم و ناچارم نیاز تو رابرآورم ؟!

گفتم آرى .

دیدم رفت در اُتاق دیگر و مرا به آن حال گذاشت . مشاهده کردم پیرزنى در آن اتاق نشسته است . آن دختر صدا زد برایم آب بیاورید تا وضو بسازم آب آوردند و وضو گرفت و تا نصف شب نماز خواند من همین طوردر فکر بودم که این جا کجاست اینها کى هستند و چرا تا حال طول کشید که ناگهان فریاد آن دختر را شنیدم که گفت یک مقدار پنبه و طبقى برایم بیاورید سپس آن پیرزن برایش برد.

بعد از چند دقیقه ناگهان دیدم پیرزن فریادى زدمن وحشت زده پریدم دیدم آن دختر جفت چشم هایش را با کارد بیرون آورده و روى پنبه و داخل طبق گذاشت . وقتى آن پیرزن آن طبق را به سوى من آورد دیدم چشم ها با پیه آن هنوز در حرکت بود.

پیرزن که ناراحت و رنگ از صورتش پریده بود گفت : آنچه را که عاشق بودى و دوست داشتى بگیر ما را تو حیران کردى خدا ترا حیران کند. طبق را جلوى من گذاشت ، من وحشت کرده بودم نمى توانستم حرف بزنم آب دهانم خشک شده بود این چکارى بود که آن دختر انجام داد.

پیر زن با حالت گریه گفت ماده نفر زن بودیم که در خانه اعتکاف کرده بودیم و بیرون نمى رفتیم و خرید خانه را این دختر مى کرد و براى ما چیزى مى آوررد ولى تو ما را حیران و سرگردان و ناراحت و افسرده کردى خوب شد؟! این چشم هائى که تو به آنها علاقه مند شده بودى بگیر؟!

همینکه سخن پیرزن را شنیدم از فرط ناراحتى بیهوش شدم وقتى که به هوش آمدم آن شب را به فکر فرو رفتم و بر گذشته هایم تأسف خوردم گفتم : واى به حال من یک عمر دارم گناه مى کنم هیچ ناراحت نبودم ولى این دختر با این کار مرا ادب کرد به منزل رفتم و تا چهل روز در خانه مریض شدم ، رفتار و کردار و کارِ آن دختر عجیب در من اثر کرده بود و این سبب شد که من از کار خودم پشیمان و نادم گردم و توبه نمودم .

 

منبع: کتاب قصص التوابین از حسین میر خلف زاده 
/ 15 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سبحان

سلام دوست عزیز [گل][گل] ღ♥ღ خدای زیبای من ! مدتی است دور از تو چون تكه قایقی شكسته بر دریای بی قراری به این سو و آن سو می روم و نمی دانم كه هستم... دلم برایت تنگ شده است، خوشا به حال فرشتگان و آنان كه دست عنایتت آن ها را پرورده و در عرش برین جای داده است ، خوشا به حال سبكبالانی كه در ساحل ملكوت تو به شادی نشسته اند و نسیم لطفت وجودشان را عطرآگین كرده است . مدتی است نسیم ، سر به شانه ام نمی گذارد و خبری از تو نمی آورد ، ناز كن دلبرا كه ناز زیبنده ی توست و من عاشقم و تو را با من كاری نیست كه هزار كشته چون من در تار هر گیسوی عطر آگینت كشته ی عشقند [گل][لبخند]

یک دانشجوی اقتصادی

پس کرمانی بوده..[متفکر]

دیوونه

سلام [گل][گل][گل] گرامي‌ترين و زيباترين‌ها در جهان، نه ديده مي‌شوند و نه حتي لمس مي‌شوند، آنها را تنها در دل بايد لمس کرد [گل][گل][گل]

رامتین

سلام چه اکشن؟![تعجب] میگم حالا مگه طرح چی بوده؟! راستی خوشحالمون کردی قدم گذاشتی رو تخم چشامون[نیشخند]

علی تنها

خود را به که بسپارم وقتي که دلم تنگ است پيدا نکنم همدل دلها همه از سنگ است گويا که در اين وادي از عشق نشاني نيست گر هست يکي عاشق آلوده به صد رنگ است آپم[گل]

سبحان

سلام[گل] [لبخند] ازت ممنونم که لطف داشتی بهم [لبخند] در اوج یقین اگرچه تردیدی هست / در هر قفسی کلید امیدی هست چشمک زدن ستاره در شب یعنی / توی چمدان ماه ، خورشیدی هست . . . [گل] موفق باشی

متولد ماه دی

سلام به بهار...هوای بهاری... که حتی توی این آخرین روزهای بهار عطر بهار و طراوت و تازگی از نوشته هاش میاد... درباره اون طرح دزدیده شده سابقه موضوعو ندارم ولی خب معلومه که طرحهات محبوبن که عده ای خطر میکنن واسه دزدیدنشون!!... و اما بعد... به قول خودت------------------> [هورا] درباره این قصه هم... واقعا فیوز پروننده بود.... فیوز من یکی که پرید فقط هی تا آخر قصه منتظر بودم یارو از خواب بپره ولی نپرید!!... اما خودمونیم ها... یه نتیجه اخلاقی دیگه هم که میشه از این قصه گرفت اینه که : بلانسبت عجب احمقی بوده اون دختر چشم قشنگ که حاضر شده چشمونشو واسه خاطر یه پسر هرزه و دخترباز و بقول تو بذه کار!(فک کنم بزه کار درستتره!) از حدقه درآورده... البته قسمت پنبه اش هم واقعا بامزه بود[خنده] به هرحال مواظب خودت باش و بای[خداحافظ]

كريم

سلام مرسي كه اومدي آپ كردي خبرم كن